Zaposleni na Filozofskom u Novom Sadu: Stidimo se postupaka poslovodstva i pojedinih profesora
Vojvodina
| Izvor: Beta
| 26.07.2025
|
access_time
12:55
"Svaki dogovor poslovodstvo je okarakterisalo kao uvredljivo provociranje i zagovaranje 'besciljnog čekanja, besomučnog odlaganja i uzaludnog žrtvovanja'. Posebno zabrinjavaju potpuno odsustvo volje poslovodstva da studentima na bilo koji način izađe u susret, kao i rapidno urušavanje komunikacije normalizovanjem raznih vidova neakademskog ponašanja", naveli su profesori i zaposleni u saopštenju.
Ocenili su da događaji na Filozofskom fakultetu ukazuju na eskalaciju tenzija koje mesecima remete odnose i komunikaciju, "unoseći razdor i narušavajući ugled jednog od najstarijih fakulteta u Novom Sadu, umesto da neguje kritičku misao, diskusiju, različitost, fleksibilnost i toleranciju".
"Višenedeljna zloupotreba službenog mejla i nekoliko višesatnih sastanaka na poziv dekana, provedenih u atmosferi konflikta, bez ijednog konstruktivnog rešenja, kulminirali su u sredu sastankom studenata, dekana i Radne grupe formirane da zajedno sa studentima razmatra pitanja nadoknade nastave i ispita i studentskog statusa", piše u saopštenju.
Kažu da su se na tom sastanku nenajavljeno pojavili nastavnici koji su se već u više navrata neprijateljski ophodili prema studentima i pojedinim zaposlenima.
"Taj sastanak je pokazao da je dijalog ustupio mesto agresivnom targetiranju, omalovažavanju, vređanju, pretnjama i primitivizmu, koji u nama bude duboko razočaranje i stid. Takav odnos, naročito prema studentima, smatramo neprihvatljivim, nekorektnim, sramotnim i kažnjivim", piše u saopštenju.
Naveli su i da je "neshvatljivo, nedopustivo i skandalozno" odsustvo reakcije poslovodstva Filozofskog fakulteta, "koje se nijednom nije oglasilo kada su studenti i zaposleni Filozofskog fakulteta prebijani, privođeni i pritvarani, ili su trpeli pretnje i targetiranje, kao i njegov nemali doprinos takvoj komunikaciji".
"Kako se ionako kompleksna situacija ne bi dodatno komplikovala, a odnosi i komunikacija nepovratno narušili, najlepše molimo one koji su zaista voljni i sposobni da učestvuju u kulturnom i otvorenom razgovoru, da uložimo dodatni napor i zajedno nađemo rešenje koje će otvoriti prostor za dijalog, dogovor i uzajamno poštovanje", apeluje se u saopštenju.
Studenti u blokadi Filozofskog fakulteta u Novom Sadu juče su oštro protestovali jer je na zajedničkom sastanku jedan od profesora nazvao jednog studenta "majmunom" i pitali da li takvom ponašanju ima mesta na jednoj visokoškolskoj ustanovi.
Studenti u blokadi su u saopštenju na društvenim mrežama naveli da je profesor tokom sastanka prvo povisio ton, vikao na prisutne i u jednom trenutku izjavio da bi studenti "trebalo da se drogiraju".
Po rečima učesnika sastanka, to je profesor Pavle Botiće sa Odseka za komparativnu književnost.
"Takav komentar izazvao je šok i negodovanje u sali, a kada mu je jedan od studenata rekao da bi trebalo da ga bude sramota zbog takvog ponašanja, profesor mu je uzvratio: 'Izađi napolje da ovo rešimo na muški način!' ", a po izlasku iz amfiteatra, profesor je studenta pred rugima vređao, nazivao ga 'majmunom', optuživao da se drogira i ironično komentarisao njegov izgled, navodeći da je "došao u gaćama na fakultet", naveli su studenti.
Dodali su da se još nekolicina profesora ponašala "krajnje neprimereno, agresivno i uvredljivo".
Pojedini profesori Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i ranije su grubim rečima napadali druge kolege profesore, potvrdili su agenciji Beta profesori tog fakulteta.
Jedan od njih, docent na Odseku za filozofiju na tom fakultetu Nikola Tatalović, naveo je u imejlu upućenom svim zaposlenima na fakultetu da su oni koji organizuju neformalne sastanke zaposlenih na fakultetu "idioti", "neofašisti" i da mogu da "mu popuše...".
On je pritom citirao osuđenog ratnog zločinca, lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešešlja.
"Samo pokušajte da me tužite, dobićete čitav ciklus", zapretio je Tatalović u imejlu koji je stavljen na uvid Beti.
Pojedini profesori su kazali da će protiv Tatalovića podneti disciplinsku prijavu, a pojedini su ga tužili u građanskoj parnici.
Troje članova dekanskog tima Filozofskog fakulteta podnelo je ostavke krajem februara, nezadovoljno radom dekana Milivoja Alanovića i njegovim odnosom prema studentima u blokadi i prema kolegama nastavnicima.
Ostavke su podneli prodekanka za nastavu Danijela Prošić Santovac, prodekan za međunarodnu saradnju Goran Vasin i prodekanka za akreditaciju Jasna Uhlarik.
Pored Alanovića, u dekanskom timu je ostao još samo prodekan za finansije Dejan Pajić.
Profesori su ispričali da je na pojedinim sastancim bilo "mučno slušati govore dekana i prodekana", pri čemu se dekan Alanović ponašao "neprilično", jer je prekidao izlaganje kolega s čijim se stavovima nije slagao, a povremeno je, dok su te kolege govorile, prekidao njihov govor duvanjem u mikrofon.
"Nažalost, on nije bio jedini, jer se još nekoliko kolega profesora koji su, na sreću, u ubedljivoj manjini, ustremilo na prisutne studente vrlo neakademskim govorima i kvalifikacijama, zbog čega su pojedini studenti plakali, jer nisu mogli da veruju šta su čuli od svojih profesora", rekao je agenciji Beta jedan profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Teme
Društvo
Novo
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Scena
Dogodilo se
Na današnji dan 26. jul
pre 19 sati
Zabava
Na današnji dan 25. jul
pre 1 dan