Treće izdanje EU nedelje mogućnosti od 20. do 23. aprila u tri grada Srbije
Društvo
| Izvor: Beta
| 03.04.2026
|
access_time
07:45
Treće izdanje EU nedelje mogućnosti, čija je glavna poruka "Možeš i ti", biće održano u Beogradu, Kragujevcu i Novom Pazaru od 20. do 23. aprila, a fokus će biti na uspešnim korisnicima, novim pozivima i praktičnim smernicama za učešće u inicijativama EU, saopštila je Evropska kuća.
Referentni govornici predstaviće konkretne prilike za građane, preduzetnike, mlade, civilno društvo i lokalne zajednice, a biće otvoreni i za sva pitanja i rešavanje nedoumica.
Tokom sva četiri dana, učesnici će moći direktno da se povežu sa predstavnicima programa i da pričaju sa onima koji su uspeli da dođu do podrške.
Svaki dan obuhvata inspirativne priče korisnika, izlaganja eksperata iz Srbije i država članica EU, info sesije sa pitanjima i odgovorima o EU programima, umrežavanje i spid dejting (speed-dating) susrete sa predstavnicima programa i aktivnosti za uključivanje publike.
U netvorking (networking) zoni, posetioci će imati priliku da u neformalnoj atmosferi direktno razgovaraju sa predstavnicima svih programa EU dostupnih Srbiji, o mogućnostima finansiranja, procesu apliciranja i implementaciji projekata.
Spid dejting (speed dating) zona osmišljena je za kratke, fokusirane razgovore sa predstavnicima odabranih programa, uz mogućnost konkretnog savetovanja i mentorske podrške. Svakog dana od 12 do 15 časova, zainteresovani će saznati kako da pripreme kvalitetne projektne prijave i da unaprede svoje ideje.
Tema prvog dana, 20. aprila, su biznis i inovacije. Zainteresovani će u Evropskoj kući u Beogradu čuti priče korisnika koje pokazuju da evropska saradnja nije apstraktna politika već merljiv napredak. Kroz praktične info sesije, ekspertska izlaganja i direktan dijalog sa predstavnicima programa, privrednici i preduzetnici moći će iz prve ruke da se upoznaju sa različitim prilikama za finansiranje i tehničku podršku, ali i da se povežu sa onima koji imaju slične ideje i ambicije.
Sledećeg dana, takođe u Beogradu, u fokusu će biti kultura i civilno društvo. Te dve oblasti objedinjene su prateći činjenicu da većina programa EU povezuje kreativnost i građansko učešće. Od umetničkih saradnji do društvenog angažmana, EU podrška omogućava organizacijama iz Srbije međunarodno povezivanje, jačanje lokalnog dijaloga i stvaranje prostora u kojem građani aktivno oblikuju društvo.
Trećeg dana, EU nedelja mogućnosti prvi put dolazi u Kragujevac, gde će se pričati o lokalnom razvoju i zelenoj tranziciji. EU inicijative pomažu opštinama u unapređenju infrastrukture, energetske efikasnosti, zaštite životne sredine i ekonomske otpornosti. Rezultat nisu samo čistiji vazduh i pametnije usluge, već snažnije lokalne zajednice sposobne za dugoročni rast.
Poslednjeg dana, EU nedelja mogućnosti će biti održana u Novom Pazaru, a tema su mladi, obrazovanje i sport. Od studentskih razmena do lokalnih projekata i sportskih saradnji, te inicijative grade samopouzdanje, znanje i povezanost sa evropskim prostorom, piše u saopštenju.
Više informacija, detaljnu agendu i prijavni formular moguće je pronaći na sajtu eumogucnosti.rs.
EU nedelja mogućnosti je prvi put organizovana 2023. i u prva dva izdanja je privukla hiljade preduzetnika, kulturnih radnika i drugih građana. Evropska unija je najveći donator, trgovinski partner i izvor stranih direktnih investicija u Srbiji.
Teme
Društvo
Novo
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Scena
Dogodilo se
Na današnji dan 3. april
pre 8 sati
Zabava
Trampov monolog o Sharpie markeru na sastanku kabineta
pre 1 nedelju