Jordan osudio navalu jevrejskih posetilaca na svetilište u Jerusalimu
Svet
| 13.10.2017
|
access_time
12:45
Jordan je navalu opisao kao "jurišanje jevrejskih naseljenika i jevrejskih ekstremista na džamiju Al-Aksa" koja se tamo nalazi i kritikovao Izrael da je neodgovoran što im je dopustio ulazak na to mesto sveto i za muslimane i za Jevreje.
Poslanik izraelske vladajuće konzervativne partije Likud Jehuda Glik objavio je na Tviteru da je 2.265 Jevreja posetilo Brdo hrama, sveto mesto u judaizmu, tokom praznika, što je 40 odsto više posetilaca nego godinu dana ranije.
Izveštaja o neredima nije bilo.
Jordanski ministar za medije Muhamed Momani rekao da je neodgovorno i da je akt provokacije dopustiti Jevrejima da posete mesto gde je, pored Al Akse - treće po značaju u islamu, i Omarova džamija.
Ministar je apelovao na Izrael da okonča takve provokacije jer "takvo ponašanje nanosi štetu odnosima dve zemlje i podriva napore da se smanji napetost i očuva istorijski i pravni status džamije Al Akse/Haram al Šarifa (Uzvišenog utočišta)", preneli su izraelski mediji.
On je ocenio da poseta Jevreja podriva i mogućnost izraelsko-palestinskih pregovora.
Jordan je zaštitnik svetih mesta u Jerusalimu, a Jevrejima je dozvoljeno da idu na Brdo hrama, ali ne i da se tamo mole.
To svetilište je u istočnom Jerusalimu koji je Izrael osvojio u Šestodnevnom ratu 1967. godine i kasnije anektirao, što medjunarodna zajednica nije priznala.
Brdo hrama je letos bilo poprište sukoba palestinskih demonstranata i izraelskih snaga bezbednosti koji je pretio da preraste u verski rat dva naroda i proširi se na region.
Teme
Svet
Dnevni evropski servis
Ekonomija
Devizni kurs: Evro sutra 117,37 dinara
pre 7 sati