Tači: U Vašingtonu sam na konsultacijama o dijalogu sa Srbijom
Kosovo
| 22.03.2018
|
access_time
17:10
Tači je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa dodao da njegova poseta Vašingtonu nema nikakve veze sa posetom srpskog predsednika Aleksandra Vučića.
"Ovde sam kako bi koordinisali angažovanje sa vlastima SAD pošto ulazimo u jednu novu i važnu fazu i posvećenost treba da bude dobro i jasno koordinisana danas i u budućnosti", kazao je Tači.
On je rekao da se radi o "procesu koji će otvoriti put za postizanje konačnog sporazuma o potpunoj normalizaciji odnosa Kosova i Srbije".
"To je osetljivo pitanje i zahteva koordinaciju sa svim partnerima i prijateljima, ali glavna adresa za Kosovo ostaje Vašington", kazao je Tači u intervjuu.
Kosovski predsednik je kazao da će se danas u Vašingtonu nastaviti sastanak sa pomoćnikom državnog sekretara za Evropu Vesom Mičelom.
"Država Kosovo ima potrebu da se konsoliduje na spoljnom i unutrašnjem planu, ima potrebu za više priznanja. Ali istovremeno, ono što nam je potrebno jesu dobrosusedski odnosi Kosova i Srbije, jedan evropski odnos koji će rezultirati recipročnim priznanjem, mirom i stabilnošću u regionu. Naravno i sigurnu evropsku budućnost, kako bi Kosovo postalo deo NATO i EU", kazao je Tači.
Tači je rekao da je koincidencija da je i Vučić u isto vreme u Americi kada i on.
"Mi imamo naš put, naša angažovanja, našu agendu, koja je izdvojena od Vučićeve ili nekog drugog", kazao je on.
Tači je dodao da radi na tome da konačan sporazum, na osnovu kojeg će Srbija priznati Kosovo i mesto u UN, bude zakonski obavezan.
Prema njegovim rečima, to će otvoriti put evropskoj budućnosti Srbije, ali i Kosova.
On je rekao da od predstojeće runde dijaloga u petak očekuje nastavak tog procesa, ali ne i "neko čudo", iako ima novih momenata.
"Stvorena su tri važna momenta za ovu fazu dijaloga. Imamo Strategiju EU o Zapadnom Balkanu u kojoj se Kosovo tretira kao nezavisna i suverena država. Imamo i konsolidaciju nemačke Vlade, kancelarke Merkel, ali i ponovno angažovanje Sjedinjenih Država za Zapadni Balkan. Mislim da ovo evroatlantsko angažovanje za Zapadni Balkan prevazilazi svaku pretenziju antizapadnih ideologija na Zapadnom Balkanu", kazao je kosovski predsednik.
Teme
Politika
Novo
Ekonomija
Devizni kurs: Evro sutra 117,37 dinara
pre 7 sati
Šta drugi čitaju
Društvo
Fudbal
Čelsi pobedio Fulam u Premijer ligi
pre 2 sata