Web Analytics
Muzejski kompleks Zabranjeni grad u Pekingu spaja kulturu, nauku i tehnologiju - BetaRS

Muzejski kompleks Zabranjeni grad u Pekingu spaja kulturu, nauku i tehnologiju

Tehnologija | 27.02.2023 | access_time 16:20
Muzejski kompleks Zabranjeni grad u Pekingu spaja kulturu, nauku i tehnologiju

Kada posetioci uđu u Zabranjeni grad u Pekingu mogu da vide arhitektonski kompleks sa brojnim karakteristikama kineske kulture, ali ne vide nauku i tehnologiju koje stoje iza toga.

Muzejski kompleks je sarađivao sa društvenim organizacijama i naučno-tehnološkim preduzećima kako bi unapredio svoje kapacitete za izložbe kulturnih sadržaja, komunikacione i turističke usluge. Takođe, kako piše Sinhua, kombinuje tradicionalne tehnike restauracije sa savremenom naukom i tehnologijom kako bi kontinuirano unapređivao kapacitet zaštite nasleđa.

Muzejski kompleks može se pohvaliti najvećim i najkompletnijim timom za zaštitu i istraživanje kulturnog nasleđa u Kini.

Da bi ispunio zahteve uređaja za praćenje kao što su "minijaturizacija, niska potrošnja energije, visoka preciznost, multi-parametri, inteligencija i stabilnosti u realnom vremenu", istraživački tim je razvio ili integrisao sedam kategorija od 14 vrsta specijalnih uređaja za praćenje sa nezavisnim pravom intelektualne svojine.

Na osnovu istorijskih podataka o riziku i višedimenzionalnih karakteristika kao što su veličina zgrade, gustina, struktura, materijal, ukupni prostor i pejzaž, kao i broja i očuvanosti pokretnih kulturnih relikvija, istraživači mogu proučavati indeksni sistem procene bezbednosnog rizika antičkih građevina, i sastaviti smernice za procenu bezbednosnog rizika i sisteme ranog upozoravanja, kao i sveobuhvatnu prevenciju i kontrolu.

Na primer, istraživači mogu da proučavaju preciznu tehnologiju brojanja i dinamike gužve, sposobnost percepcije dinamike rizika od požara, kao i analizu metoda ranog upozoravanja pod uticajem različitog doba dana, godišnjeg doba i vremenskih uslova.

Trenutno, na osnovu veštačke inteligencije, velikih podataka i računarstva u oblaku, Muzejski kompleks je uspostavio kompletan sistem za praćenje i reagovanje i platformu za hitne slučajeve za nepokretne kulturne relikvije.

Među mnogim tehnološkim sredstvima, digitalizacija kulturnih relikvija je najvažnija mera preventivne zaštite.

Muzejski kompleks ima 1,86 miliona pojedinačnih informacija o kulturnim relikvijama i 850.000 slika kulturnih relikvija, pojedinačnih ili kompleta, a prikupio je i proizveo više od 1.500 visoko preciznih trodimenzionalnih modela kulturnih relikvija.

Muzej je takođe prikupio i proizveo trodimenzionalne modele Dvorane vrhovne harmonije (Taihe dian), Dvorane centralne harmonije (Džonghe dian), Dvorane očuvanja harmonije (Džonghe dian) i Dvorane mentalne kultivacije (Jangsin dian) i prikupio visoko precizne panoramske slike svih otvorenih površina.

Takođe je pokrenuo mobilni mini-program za pružanje boljih digitalnih usluga za korisnike interneta. Projekti na mreži, kao što su "Digitalna zbirka relikvija", "Digitalna dvorana blaga" i "Panoramski Zabranjeni grad", naišli su na dobar prijem u svim sektorima društva. Ove digitalne tehnologije čine kulturne resurse živim, piše Sinhua.

Teme