NBS: Odmah staviti van snage mere koje onemogućavaju transport i distribuciju dinara na Kosovu
Ekonomija
| Izvor: Beta
| 19.01.2024
|
access_time
17:40
"Najavljene mere suprotne su ne samo elementarnim međunarodnim standardima u oblasti finansija i bankarstva, već i do sada uspostavljenim dogovorima i načinu na koji su se godinama odvijali dinarski gotovinski tokovi. Usmerene su isključivo na uskraćivanje prihoda koje stanovništvo i privredni subjekti ostvaruju u dinarima, a samim tim i na onemogućavanje elementarnih uslova za opstanak, pre svega srpskom stanovništvu", ocenjeno u saopštenju.
Kao glavni razlog za nove mere, kako je navela NBS, pominje se to da se ubuduće isključivo evro koristi kao "zvanična valuta" za gotovinske platne transakcije na Kosovu što praktično znači da se ukida mogućnost korišćenja dinara koji se do sada nesmetano koristio u srpskim sredinama.
"Privremena institucija samouprave na KiM ni u kom slučaju nije ovlašćena da proklamuje evro, niti bilo koju drugu stranu valutu, kao jedino dozvoljenu valutu na tom području, niti evro može da predstavlja legalno sredstvo plaćanja, budući da je centralna banka Srbije jedina nadležna emisiona institucija koja je ovlašćena da odlučuje o upotrebi dinara na celoj teritoriji Srbije", navedeno je u saopštenju.
Dodaje se da na Kosovu sada ne postoji nikakva druga zvanično uspostavljena valuta, niti je to evro.
To, kako je navedeno, potvrđuju i EU i Evropska centralna banka u svojim javno dostupnim informacijama jer evro ne mogu izdavati, niti uvesti kao valutu zemlje koje nisu članice EU i ne ispunjavaju "kriterijume iz Mastrihta" za pristupanje evrozoni.
NBS je ukazala "da se jasno navodi da zakonsko sredstvo plaćanja (eng. legal tender) na KiM nije evro, već je reč samo o tome da je evro faktički prihvaćen kod (dela) stanovništva 'The euro outside Europe' (europa.eu), pa se ne može naprečac i bez osnova zabraniti ni upotreba dinara".
Pored toga, kako je navedeno, davanje dozvole, a ne sistem prijavljivanja, za svaki unos novčanih sredstava preko administrativne linije između Srbije i Kosova, i to samo finansijskoj instituciji koja ima posebnu dozvolu Prištine, suprotno je bilo kakvoj uporednoj praksi i nepoznato "u bilo kojem finansijskom sistemu koji je iole usklađen s međunarodnim standardima".
To je, dodaje se, neuobičajeno tamo gde se ne emituje sopstvena valuta i samim tim ne raspolaže instrumentima monetarne politike.
"Ne treba posebno isticati da je navedena uredba privremenih institucija doneta van očiju javnosti, bez javne rasprave u koju nije bilo uključeno ni albansko stavništvo, a kamoli predstavnici Srba", stoji u saopštenju.
NBS piše da je predloženim rešenjima sporne Uredbe Kosova propisano da se ostale ne-evro valute mogu koristiti na Kosovu samo kao vrednost za skladištenje u fizičkom obliku ili na bankovnim računima u ne-evro valutama.
U vezi s navodnom potrebom vlasti Kosova za kontrolu tokova novca i sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma, NBS je posebno istakla da je unošenje dinara na Ksovoo potpuno transparentan proces koji na taj način podleže kontroli s obzirom da se svaki individualni prenos i količina dinara evidentira na administrativnim linijama i da taj transport obezbeđuje licencirano društvo koje je pod nadzorom vlasti u Prištini.
"Dakle, kada je reč o riziku netransparentnog unošenja i zloupotrebe dinara, ovaj rizik ne postoji i otklonjen je ranijim dogovorima koji se sada jednostrano poništavaju merama Prištine", navela je NBS.