Web Analytics
Kineski naučnici razvili sondu za praćenje kiseonika u mozgu - BetaRS

Kineski naučnici razvili sondu za praćenje kiseonika u mozgu

Tehnologija | 30.01.2024 | access_time 12:20
Kineski naučnici razvili sondu za praćenje kiseonika u mozgu
Foto: Tsinghua University/Handout via Xinhua

Kineski naučnici razvili su minijaturnu sondu koja je bežična i dinamički prati nivoe kiseonika u dubini mozga, pružajući obećavajući alat za praćenje bolesti mozga.

Implantabilna sonda, prečnika oko 300 mikrona, sastoji se od diode koja emituje svetlost i fotodetektora i obložena je fosforescentnim filmom koji je veoma osetljiv na kiseonik, prema nalazima objavljenim nedavno u časopisu Nejčer fotonik (Nature Photonics), prenosi Sinhua.

Sonda radi tako što emituje fosforescenciju i meri nivoe kiseonika prema jačini svetlosti, koja bi se smanjivala sa porastom parcijalnog pritiska kiseonika, ključnog indikatora koji odražava nivo kiseonika u mozgu, rekao je Šeng Sing, jedan od autora rada i profesor saradnik na Univerzitetu Tsinghua.

"Kada dođe do hipoksije u moždanom tkivu, sonda bi emitovala jako svetlo", dodao je on, napominjući da je njeno vreme odgovora manje od jedne sekunde.

Bežična sonda je potvrđena kao efikasna nakon kontinuiranog praćenja parcijalnog pritiska kiseonika u dubokom mozgu glodara koji se slobodno kreću, poput miševa. To bi moglo da uhvati njihovo stanje cerebralne hipoksije u različitim scenarijima, uključujući akutnu ishemiju.

Očekuje se da će nalazi u budućnosti poslužiti kao obećavajuće sredstvo zdravstvene zaštite za pacijente sa epilepsijom, tumorima mozga, moždanim udarom i intrakranijalnom traumom, rekao je Šeng.

Studiju su sproveli istraživači sa Univerziteta Tsinghua u saradnji sa drugim kineskim istraživačkim institucijama, uključujući bolnicu Suanvu koja je povezana sa Medicinskim univerzitetom Kapital i Pekinškim institutom za tehnologiju.

Teme