Broj žrtava od ciklona 'Boris' u Srednjoj Evropi porastao na 19
Klimatske promene
| Izvor: Beta-AFP
| 17.09.2024
|
access_time
15:35
Mrtva 81-godišnja žena je nađena mrtva u njenoj kući u Donjoj Austriji, rekao je portparol policije.
U Rumuniji je za sada sedam mrtvih, u Poljskoj četiri, u Českoj tri i osam nestalih.
Iako izgleda da se vreme popravlja, tlo je i dalje natopljeno i reke se izlivaju zbog čega vlasti traže od stanovnika najveće mere opreza.
U Austriji je nepristupačno 26 sela, a smirivanje nevremena se otkriva sve veći obim katstrofe, rekla je regionalna guvernerka Johana Mikl-Lajtner.
Od petka je tokom jake kiše i olujnog vetra bilo 33.000 intervencije slušbi za pomoć i spasavanje u toj zemlji.
U Beču su i dalje delimično zatvorene četiri metro linije kao i svi gradski parkovi zbog mogućeg pada drveća.
U Češkoj, nešto više od 60.000 domaćinstava i dalje je bez struje, uglavnom na severoistoku. Najveći basen u Češkoj, ribnjak Rožmberk, na jugu, je preplavio obode.
Ove poplave su najgore u regionu od 2002. godine kda su bili poplavljeni Prag, Drezden i Beč, kažu stručnjaci.
Očekuje se da će narednih meseci biti napravljene studije da se vidi da li je to posledica promene klime, saopštila je danas Međunarodna federacija Crvenog krsta i Crvenog polumeseca, čiji timovi su se mobilisali na terenu poslednjih dana.
"Ovih pojava je poslednjih godina više u Evropi koja se zagrejala mnogo brže nego drugi krajevi sveta", rekao je na novinarima u UN Andreas Vajsenberg, zadužen za katastrofe, klimu i krize.
"Ove poplave nazvane su istorijskim - to je tačno, ali klimatske promene to ubrzavaju i uskoro ćemo možda govoriti o jednoj takvoj pojavi godišnje", upozorio je on i pozvao da se više sredstava posveti borbi protiv klimatskih promena.