Izložba: Kolekcija istoričara iz Niša koju čini 250 šlemova, brojni bajoneti i razna vojna oprema
Istoričar Istorijskog arhiva u Nišu Boban Janković više od 30 godina prikuplja staro oružje, šlemove, odlikovanja i druge vojničke predmete poput čuturica i kapa.
Za to vreme uspeo je da prikupi skoro 250 šlemova, oko 300 medalja, veliki broj bajoneta, starih fotografija i drugih predmeta iz najrazličitijih perioda srpske istorije počev od boja na Čegru i Prvog srpskog ustanka do Prvog i Drugog svetskog rata.
Deo Jankovićeve kolekcije predstavljen je danas na izložbi koja je u sali Skupštine niške opštine Medijana organizovana povodom 80 godina od oslobođenja Niša u Drugom svetskom ratu.
"Povod za organizovanje izložbe su zapravo tri jubileja, osam decenija slobode, 220 godina od početka Prvog srpskog ustanka (1804. godine) i 110 godina od početka Prvog svetskog rata (1914. godine)", rekao je Janković.
On je kazao da se još od najranijeg detinjstva zainteresovao za sakupljanje vojnih predmeta, a ozbiljno se time bavi već više od tri decenije.
"Neke predmete kupujem, a neke nabavljam razmenom sa drugim kolekcionarima. Sarađujem i sa domaćim i sa inostranim kolekcionarima, pre svega sa kolekcionarima iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije i Bugarske. Povezuje nas zajednička ljubav prema starim predmetima", istakao je Janković.
Zahvaljujući saradnji sa kolekcionarima iz inostranstva, dodao je on, pronalazi neke srpske predmete iz oslobodilačkih ratova iz novijeg perioda i pokušava da ih vrati u Srbiju.
"Dobru saradnju imao sam se jednim Kinezom koji je bio zainteresovan za našu istoriju, pa sam ja njemu nalazio šlemove Jugoslovenske narodne armije, a on je meni slao japanske šlemove iz Drugog svetskog rata, nešto što ovde nikada ne bih mogao da pronađem", izjavio je Janković.
Prema njegovim rečima ranije je na buvljaku mogla da se kupi gomila odlikovanja i medalja iz komunističkog perioda, lične fotografije iz vojske, uniforme i još mnogo toga, ali su se vremena promenila pa je na buvljoj pijaci sve teže doći do zanimljivih vojnih predmeta.
"Vojni predmeti su ranije imali nižu vrednost, ali kako su se razvijale nove tehnologije i internet postao svima dostupan ljudi su počeli da upoređuju cene tih predmeta. Vide da nešto u Nemačkoj mnogo vredi pa i ovde podignu cenu tih stvari, a mislim da mnogi predmeti ipak ne vrede toliko", izjavio je Janković.
On je kazao da nikada nije računao koliko vredi njegova kolekcija, ali je siguran da vredi puno i dodaje da je puno u nju uložio.
"Bilo je i odricanja da bi nabavio neki predmet, recimo odricao sam se kupovine novog telefona ili računara. Sve što kupimo od tehnike to za par meseci počinje da gubi vrednost, dok vrednost predmeta iz kolekcije raste", istakao je Janković.
Istorijski najvredniji deo njegove kolekcije, dodao je on, jesu bajoneti iz Prvog svetskog rata.
"Prilikom povlačenja srpske vojske preko Albanije dosta toga je uništeno u albanskim planinama i na Ceru, Kolubari, Mačkovom kamenu... Teško je naći dobro očuvan srpski bajonet i na žalost, malo ih je sačuvano", naglasio je Janković.
U njegovoj kolekciji, rekao je, nalazi se desetak srpskih bajoneta različitih proizvođača, uglavnom iz Nemačke i Austrije.
"Gotovo je nemoguće naći srpsku uniformu iz Prvog svetskog rata jer su uništene tokom povlačenja. Uniforme izbegavam da sakupljam zbog moljaca", kazao je Janković.
Izložba vojnih predmeta iz Jankovićeve kolekcije biće otvorena do 18. oktobra, a zainteresovani mogu da je posete od 10 do 15 časova.