RioTIntno negirao navode profesora Ristića o projektu Jadar u Srbiji i kopanju litijuma u Evropi
Ristić je 28. oktobra kazao za Radio-Televiziju Vojvodine da u Evropi iskopavanje i prerada litijuma nigde nisu planirani u poljoprivrednim područjima za razliku od projekta "Jadar" i ukazao da su najopasniji prerada rude i nastanak deponija zbog toga.
On je pominjanje potencijalnih rudnika od Velike Britanije, preko Nemačke, do Francuske i Portugalije ocenio kao manipulacije onih koji se zalažu za projekat "Jadar".
"Rio Tinto" zato "podseća profesora Ristića" na "desetine litijumskih projekata", uključujući postrojenja za preradu, planiranih u tim zemljama i u Finskoj i to "u urbanim područjima ili u blizini zaštićenih zona".
Kompanija kaže da "u svetu već rade litijumski rudnici sa procesnim postrojenjima, poput rudnika Greenbushes u Australiji tik uz istoimeni grad gde se, u gusto pošumljenom okruženju, uz rudarstvo uspešno realizuju poljoprivredne aktivnosti, a naročito uzgoj vinove loze".
"Rio Tinto" je naveo da bi rudnik "Jadar" bio podzemni što "omogućava da se poljoprivreda neometano odvija na površini".
Kompanija je negirala i navode Ristića o uticaju prerade litijuma i formiranja deponija, te dodala da se "nijedan postojeći niti budući izvor javnog vodosnabdevanja ne bi se koristio za preradu minerala jadarita, niti za zadovoljenje potreba rojekta 'Jadar' za vodom" i da "ni na koji način neće smanjivati dostupnost ili uticati na kvalitet voda postojećih rezervi i izvora".
Kompanija kaže da je taj projekta "osmišljen tako da od samog početka svaki uticaj na podzemne i površinske vode svede na najmanju moguću meru koristeći najsavremenije inženjerske metode i strogo se pridržavajući domaćih i evropskih propisa o zaštiti životne sredine".
Ukazala je da bi "sistem skladištenja otpada uključivao najsavremeniji sistem za praćenje kvaliteta vazduha, vode i zemljišta kako bi se osiguralo da su potencijalni uticaji na životnu sredinu svedeni na minimum".
"Rio Tinto" navodi da se "predviđena lokacija deponije otpada nalazi izvan plavnog područja" i da bi "otpad višeslojnim izolacionim oblogama bio odvojen od zemljišta", čime bi se "sprečilo da eventualne procedne vode iz otpada ugroze podzemne vode i zemljište".
Kompanija je navela i da je "na raspolaganju za dijalog" sa "zainteresovanim stranama koje zaista žele da vode razgovor zasnovan na činjenicama kako bi u potpunosti razumele projekat (Jadar), mere zaštite životne sredine i koristi koje bi mogao doneti".