Predsednik Crne Gore o ustavotvornoj Skupštini: Svaka ideja legitimna, ali ne po tuđem planu
Region
| Izvor: Beta
| 04.11.2024
|
access_time
16:55
Milatović je to rekao pošto je predsednik Skupštine, lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić otvorio pitanje sazivanja ustavotvorne skupštine kao načina za promenu Ustava.
Mandić je u intervjuu za beogradske "Večernje novosti" od nedelje rekao da "nova parlamentarna većina želi da konstatuje ono što je narod jasno i nedvosmisleno rekao, a to je da većina govori srpskim jezikom i traži da dobije status službenog", a da, "ukoliko ne budemo mogli da napravimo dogovor shodno tekovinama i najboljim praksama razvijenog sveta, postoji rešenje: pravljenje ustavotvorne skupštine".
Milatović je danas na proslavi šezdeset godina Ustavnog suda kazao novinarima komentarišući izjavu Mandića da mu se čini da je ideja o sazivanju ustavotvorne skupštine "još u fazi razmatranja" i da svaka inicijativa mora da bude u skladu sa Ustavom i zakonom.
Milatović je rekao da "svi politički akteri ovoj temi treba da pristupe u cilju postizanja još veće društvene kohezije i jasnog završetka našeg EU puta. Pozvao bih da se ozbiljno pristupa toj temi u dobroj nameri i radi veće posvećenosti državnosti Crne Gore".
"Ne bih voleo da bilo koji političi subjekt tome pristupa sprovodeći nečiju tuđu političku agendu", ukazao je Milatović.
Dodao je da "temi promene Ustava" treba pristupiti radi "jasnog završetka evropskog puta Crne Gore" koji podrazumeva izmene načina izbora najviših nosilaca pravosudnih funkacija, što traži EU.
Nik Đeljošaj, potpredsednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja, kazao je da Vlada Crne Gore nikada nije raspravljala o ustavotvornoj Skupštini o čemu govori Mandić, niti je otvorila raspravu o tome, "tako da su to verovatno lični stavovi ili stavovi subjekta kojeg (Mandić) predstavlja, i ja verujem da Vlada CG takve postupke ne podržava".
Đeljošaj tokom premijerskog sata u Skupštini Crne Gore rekao da "nemamo ni promenu državnog statusa, nema ni revolucije, nemamo neko vanredno stanje", te nema ni potrebe za ustavotvornom skupštinom.
Univerzitetski profesor i advokat Miloš Vukčević je kazao da se ustavotvorne skupštine održavaju po pravilu posle promene državopravnog statusa ili radikalne promene sistema vladanja.
Vukčević je podsetio da je Crna Gora imala Ustavotvornu skupštinu kada je proglasila nezavisnost, te je sada po pravilu ne može imati "osim ako Mandić ne želi da promeni državno-pravni status Crne Gore ili sprovede revoluciju i prekine sadašnji poredak vladavine koji bi morao da okarakteriše kao autokratski".
Teme
Region
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Dogodilo se
Na današnji dan 22. decembar
pre 1 sat