Web Analytics
Kina podstiče domaću potražnju kako bi ojačala ekonomski rast - BetaRS

Kina podstiče domaću potražnju kako bi ojačala ekonomski rast

Ekonomija | 11.12.2024 | access_time 16:00
Kina podstiče domaću potražnju kako bi ojačala ekonomski rast
Foto: Xinhua/Li He
Dok manevriše kroz složen globalni ekonomski pejzaž, Kina u isto nastoji da podstakne domaću potražnju kako bi odgovorila na trenutne i dugoročne izazove.

Kineska politika oživljavanja potrošnje i ulaganja već daje rezultate, zaključili su učesnici devete epizode emisije "Kineski ekonomski okrugli sto", koji je organizovala novinska agencija Sinhua, a emitovana je 9. decembra.

Kina je intenzivirala napore, kombinujući trenutne političke mere sa strukturnim reformama, kako bi stimulisala domaću potražnju.

Zahvaljujući ovim merama, koje uključuju unapređenje opreme i zamenu potrošačkih dobara, stabilizaciju tržišta nekretnina i rešavanje rizika povezanih sa dugovima lokalnih vlasti, pojavljuju se znaci poboljšanja domaće potražnje.

Maloprodaja robe široke potrošnje, glavni pokazatelj potrošnje, porasla je za 4,8 procenata na godišnjem nivou u oktobru, ubrzavši se sa 3,2 procentnog rasta u septembru,  podaci su Nacionalnog zavoda za statistiku.

Zahvaljujući programu zamene, koji potrošačima nudi subvencije za zamenu širokog spektra proizvoda, prodaja kućnih aparata i audio-vizuelne opreme zabeležila je skok od 39,2 procenta u oktobru u odnosu na isti period prošle godine.

Rast fiksnih ulaganja u zemlji bio je stabilan dva uzastopna meseca, zabeleživši godišnji porast od 3,4 procenta u periodu januar-oktobar.

Podržan stabilnim ekonomskim oporavkom i revitalizacijom turističke industrije, železnički sistem u Kini obradio je rekordnih više od četiri milijarde putovanja u prvih 11 meseci ove godine, premašivši 3,86 milijardi putovanja zabeleženih tokom cele 2023. godine.

Džao Čengfeng, zvaničnik Nacionalne komisije za razvoj i reforme, rekao je da je zemlja do sada ove godine izdvojila oko šest biliona juana (oko 834,84 milijarde američkih dolara) iz državnih investicionih fondova. Ta sredstva podržala su sprovođenje velikih nacionalnih strategija, izgradnju kapaciteta bezbednosti u ključnim oblastima, oporavak i rekonstrukciju nakon katastrofa, jačanje prevencije i saniranja posledica nepogoda, kao i projekte za unapređenje životnog standarda, povećanje zaposlenosti i podsticanje potrošnje

"Očekuje se da će ovi projekti igrati važnu ulogu u podsticanju ekonomskog rasta ove godine i ispunjavanju ciljeva za ekonomski i društveni razvoj u celoj godini", rekao je Džao.

BDP Kine porastao je za 4,8 procenata na godišnjem nivou u prva tri kvartala 2024. Zemlja je postavila cilj ekonomskog rasta od približno pet procenata za ovu godinu.

Nedostatak efektivne tražnje u Kini proizlazi i iz cikličnih i iz strukturalnih faktora, koje analitičari vide kao izazove proizašle iz procesa razvoja.

"To je razvojna bol kroz koju Kina mora proći tokom transformacije i unapređenja svoje ekonomske strukture, kao i prelaska sa starih na nove pokretače rasta", rekla je Čen Lifen, istraživačica u Centru za istraživanje razvoja pri Državnom savetu Kine, vladinom istraživačkom centru.

Čen je navela da su prilagođavanja na kineskom tržištu nekretnina dovela do smanjenja investicione tražnje, dok su rastuće neizvesnosti u svetskom ekonomskom razvoju oslabile spoljnu tražnju, čime je narušen zamah rasta domaće tražnje.

Kinesko tržište nekretnina zabeležilo je prodaju od 1,8 milijardi kvadratnih metara stambenog prostora 2021. godine, ali je ta cifra pala na 1,12 milijardi kvadratnih metara 2023, prema podacima Nacionalnog zavoda za statistiku.

Prema Nobelovcu i ekonomisti Majklu Spesu (Michael Spence), Kina je dostigla fazu razvoja u kojoj bi domaća, a ne spoljna tražnja, trebalo da čini glavninu ukupne tražnje.

"Prelazak sa modela rasta zasnovanog na izvozu i investicijama na model koji se oslanja na domaću potrošnju i inovacije predstavlja temeljnu strukturalnu transformaciju", napisao je u članku koji je nedavno objavio."

Ipak, postoji mnogo prostora za optimizam. Ekonomista je istakao da su "izazovi sa kojima se Kina suočava zastrašujući, ali nisu nepremostivi". "Uz jasnu i precizno usmerenu politiku, zamah rasta može se obnoviti u roku od dve do tri godine", naveo je.

"Moramo zadržati poverenje u ekonomski rast Kine", dodala je Čen, naglašavajući da će, kako politike za podsticanje domaće potražnje budu davale rezultate, one osnažiti poverenje na tržištu, podstaći poslovne investicije i ojačati zamah ekonomske ekspanzije.

Domaća potrošnja je "pouzdan izvor rasta" za kinesku ekonomiju, rekla je Kristalina Georgieva, izvršna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), na konferenciji za novinare odgovarajući na pitanje agencije Sinhua.

"Fokusiranje na sektore ekonomije koji su sa stanovišta potrošača nešto manje razvijeni, poput zdravstvene zaštite, obrazovanja i brige o starijima, i povećanje uloge usluga kao pokretača rasta moglo bi pomoći", dodala je. "Sigurna sam da kinesko rukovodstvo razmatra ove opcije", rekla je.

Međunarodni monetarni fond (MMF) upozorio je da globalna ekonomija rizikuje da ostane "zarobljena u putanji niskog rasta i visokog duga" i pozvao kreatore politika da se pozabave dugom i sprovedu reforme za podsticanje rasta.

Stavljanje Kine u globalni kontekst pruža korisnu perspektivu. Prema anketi Konzjumer vajz (ConsumerWise) kompanije MekKinsi (McKinsey), kineski potrošači su među najoptimističnijima u svetu. Rezultati ankete iz avgusta pokazali su da 59 procenata kineskih potrošača veruje da će se ekonomija oporaviti u naredna dva do tri meseca, u poređenju sa 41 procentom američkih potrošača, 30 procenata britanskih i 13 procenata japanskih.

Govoreći o perspektivama rasta potrošnje u Kini, Jang Nie, zvaničnik Ministarstva trgovine, izrazio je vrlo optimističan stav. Naglasio je da zemlja ima ogromno tržište sa više od 1,4 milijarde ljudi, 190 miliona poslovnih subjekata, kompletan industrijski sistem i raznovrsne potrošačke scenarije koji cvetaju.

Jang je rekao da, kako  životni standard kineskog stanovništva nastavlja da se povećava, potrošači sada više pažnje posvećuju uslugama, iskustvu potrošnje, kao i zelenim i nisko-karbonskim proizvodima, što stvara novu potražnju i mogućnosti za potrošnju.

Dok zemlja nastoji da promoviše tehnološke inovacije i industrijsko unapređenje, kao i da poboljša infrastrukturu i javne usluge kako bi ostvarila težnje naroda ka boljem životu, postoji značajan potencijal za podsticanje rasta investicija, rekao je Džao.

Istakao je nekoliko sektora koji zahtevaju povećana ulaganja, uključujući zelenu energiju, novu infrastrukturu, projekte očuvanja vode, industrije u nastajanju, sektore usmerene ka budućnosti i oblasti povezane sa životnim standardom ljudi.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

Pročitajte vise

Dnevni evropski servis

IT