Amerika na prvom mestu: Tramp ubrzano formira tim za drugi mandat
Izabrani predsednik SAD Donald Tramp ubrzano formira tim za drugi mandat, uz niz kontroverznih ličnosti i odluka koje izazivaju burne reakcije i unutar SAD i na globalnoj sceni. Buduća administracija Trampa, koji će dužnost preuzeti 20. januara, oslanja se na proverene saveznike iz njegovog prvog predsedničkog mandata (2017-2021), ali i na nove političke partnere i ličnosti iz privatnog sektora koje dele njegovu viziju politike "Amerika na prvom mestu". Međutim, upravo te nominacije i postavljenja ukazuju na duboke podele i neizvesnost oko budućeg pravca američke unutrašnje i spoljne politike.
Trampov izbor Roberta F. Kenedija mlađeg za ministra zdravlja jedan je od najočiglednijih primera kontoverznih odluka. Kenedi, poznat po protivljenju vakcinaciji dece i širenju teorija zavere, imaće važnu ulogu u zdravstvenim agencijama poput Centara za kontrolu i sprečavanje bolesti (CDC) i Uprave za hranu i lekove (FDA). Najavio je inicijativu za uklanjanje fluorida iz vode za piće, što su brojni stručnjaci kritikovali kao neosnovan potez. Iako tvrdi da nije antivakser, njegovo prisustvo u administraciji simbolizuje pomak ka skeptičnim stavovima prema nauci, što izaziva zabrinutost stručnjaka.
Ništa manje zaprepašćujuć nije ni Trampov izbor voditelja Foks njuza Pita Hegseta za ministra odbrane, budući da na čelo najveće i najmoćnije vojske na svetu dolazi neko sa nedovoljnim iskustvom na globalnoj sceni. Izbor Hegseta mogao bi da donese korenite promene u američkoj vojsci - on je jasno stavio do znanja da se, poput Trampa, protivi takozvanim "vouk" programima koji promovišu jednakost i inkluziju, a dovodi u pitanje i ulogu žena u ratu i zalaže se za pomilovanje pripadnika vojske optuženih za ratne zločine. Nominovanje Hegseta je sporno i zbog toga što je on platio nepoznatu sumu novca ženi, koja ga je optužila za seksualni napad 2017. godine, kako bi sprečio širenje u javnosti te priče, koja je po njemu neosnovana.
Za ministra pravde Tramp je prvobitno nominovao Meta Geca, koji se povukao posle negativnih reakcija republikanskih senatora. Etički komitet Predstavničkog doma Kongresa kasnije je optužio Geca da je, dok je bio poslanik, redovno plaćao ženama za seks, uključujući jednu 17-godišnjakinju, i da je kupovao narkotike.
Jedan od neobičnih poteza jeste i imenovanje Ilona Maska i Viveka Ramasvamija za rukovodioce do sada nepostojećeg ministarstva za efikasnost vlade (DOGE). Njihova misija će biti da smanje birokratiju i troškove i da unaprede funkcionisanje federalnih agencija. Kontroverza oko tih imenovanja leži u činjenici da se akronim DOGE podudara sa kriptovalutom Dogecoin, što su kritičari ocenili kao populistički potez.
Za direktora Federalnog istražnog biroa (FBI) Tramp je izabrao Keša Patela, poznatog po kritikovanju te agencije i zalaganju za "čišćenje duboke države". Patel je ranije obećao restrukturiranje FBI, uključujući zatvaranje njegovog sedišta i premeštanje agenata na terene. Njegov stav o odmazdi prema agentima koji su bili deo istrage protiv Trampa dodatno polarizuje javnost i ukazuje na potencijalnu opasnost po nezavisnost te institucije.
Pojedine odluke, poput nominacije Kristi Noem za ministarku unutrašnje bezbednosti i Majka Hakabija za ambasadora u Izraelu, ukazuju na kontinuitet Trampove izrazito konzervativne politike u oblastima imigracije, odbrane i spoljne politike. Noem, poznata po strogim stavovima o imigraciji, treba da sprovede Trampov plan masovne deportacije, dok Hakabi treba da nastavi sa čvrstom podrškom Izraelu.
Uz sastav administracije, kontroverzne su i Trampove najave pritiska na republikansku većinu u Senatu, gornjem domu Kongresa, sa ciljem bržeg potvrđivanje kandidata koje je predložio. Promene pravila, koje bi omogućile imenovanja i tokom pauza u radu Senata, dodatno polarizuju američki politički prostor.
Iako je osmišljena da promoviše njegovu viziju "Amerika na prvom mestu", Trampova administracija izaziva sumnje zbog očiglednog oslanjanja na lojalnost i ideološku saglasnost, često na račun stručnosti i institucionalne nezavisnosti. To, u kombinaciji sa nagoveštajem agresivnih političkih reformi, čini njegovu novu administraciju jednom od najkontroverznijih u modernoj istoriji SAD.