Web Analytics
Kineski naučnici ostvarili ključne pomake u genomici šećerne trske - BetaRS

Kineski naučnici ostvarili ključne pomake u genomici šećerne trske

Tehnologija | 08.01.2025 | access_time 11:40
Kineski naučnici ostvarili ključne pomake u genomici šećerne trske
Fotografija snimljena iz aviona prikazuje plantaže šećerne trske u selu Sinlin, opština Tantou, okrug Rong'an, autonomna regija Guangsi Džuang, južna Kina. (Sinhua/Džang Ailin)


Istraživački tim sa Univerziteta Guangsi uspešno je dešifrovao genom savremene kultivisane sorte šećerne trske Sintaitang br. 22 (XTT22), bacajući svetlo na izuzetno složen alopoliploidni genom šećerne trske i mehanizme njegove evolucije, prenosi Sinhua.

Šećerna trska igra ključnu ulogu u proizvodnji šećera, alkohola i bioenergije, nudeći značajnu ekonomsku i poljoprivrednu vrednost. XTT22 je čak 15 godina uzastopno bila vodeća sorta šećerne trske u Kini po površini sadnje. Više od 90 procenata četvrte i pete generacije sorti šećerne trske u Kini razvijeno je korišćenjem ove sorte kao roditeljske.

Prema rečima Liu Jaoguanga, akademika Kineske akademije nauka (CAS), genom sorte XTT22 dešifrovan u ovoj studiji predstavlja najpotpuniju i najkvalitetniju genetsku sekvencu savremene kultivisane šećerne trske do sada.

Drugi akademik CAS-a, Han Bin, istakao je da su od pokretanja projekta Oznaka sekvence šećerne trske (Sugarcane Expressed Sequence Tag - SUCEST) 1990-ih, zemlje poput Brazila, Francuske, Kine, Australije i Sjedinjenih Američkih Država zajednički radile na napretku u oblasti genomike šećerne trske.

Međutim, raniji nacrti genoma šećerne trske suočavali su se sa značajnim problemima, uključujući nepotpune hromozome i veoma fragmentirane sekvence. Kao rezultat toga, do sada je bilo teško dobiti potpun i precizan genom savremene kultivisane šećerne trske.

"Ova studija je poput crtanja detaljne 'karte' genoma šećerne trske. Ranije je 'karta' bila toliko nejasna da smo mogli samo grubo da se orijentišemo," rekao je Džang Đisen, vođa istraživačkog tima sa Univerziteta Guangsi.

"Sada su, međutim, jasno označene svaka 'ulica' i čak svaka 'sobica' na toj 'karti'," dodao je Džang.

Uzgoj šećerne trske uglavnom se oslanjao na tradicionalne metode hibridizacije, gde su roditeljske biljke birane na osnovu iskustva kako bi se posmatrala svojstva njihovog potomstva. Međutim, ovaj pristup bio je i vremenski zahtevan i neefikasan.

Zahvaljujući napretku u genomici, naučnici sada mogu koristiti "genomsku kartu" kako bi precizno identifikovali gene povezane s prinosom i sadržajem šećera u šećernoj trsci, ciljane unapređenja i optimizaciju.

"Široka primena genomike u uzgoju šećerne trske očekuje se da dodatno poboljša prinos, sadržaj šećera i otpornost na bolesti," izjavio je Džang.

Istraživanje je nedavno objavljeno u časopisu Priroda igenetika (Nature Genetics).

 

Teme