Prelević: Srbija nema šanse da dođe do 35 odsto ispunjenosti ciljeva iz GRECO izveštaja
Advokat Božo Prelević je danas ocenio da Srbija nema šanse da ove godine dođe do 35 odsto ispunjenosti ciljeva Grupe država protiv korupcije (GRECO) navedenih u izveštaju o evaluaciji tog tela Saveta Evrope.
Prelević na okruglom stolu "Da li je korupcija najveća pošast Srbije" naveo je da je Srbija za 24 godine primenila samo jednu od 24 preporuke GRECO-a, što je kako je ocenio, zastrašujuće, a da je država u međuvremenu potrošila milione dinara i evra na to "da nam kažu šta je korupcija".
Prelević je podsetio da je napravljen Akcioni plan za period 24/25 godine za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije od 2024. do 2028. godine.
"U usvojenoj Nacionalnoj strategiji 2024. piše da je nesumnjivo da je korupcija negativna društvena pojava, koja razara temelje društvenog uređenja, građanskih sloboda, načela demokratije i osnovnih prava građana", dodao je on.
Ocenio je i da korupcija nije najveća pošast Srbije, već posledica odsustva jakih institucija i vladavine prava.
"Odsustvo jakih institucija je posledica zarobljene države, a zarobljena država je posledica kriminalnih, organizovanih grupa u političkim strankama, čast izuzecima, koji su uzurpirali institucije i zakone, a sa druge strane neorganizovanih građani kojima je Srbija bliža od pohlepe, dakle sa jedne strane je pohlepa, a sa druge su ovi što ćute", naveo je on.
Izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) Zoran Gavrilović ocenio je da Srbija ima sistem u kom je borba protiv korupcije - korupcija.
"Korupcija nije najveći problem, ali njena manifestacija proizvodi najgrđe posledice, a to je odsustvo vladavine prava, odsustvo integriteta institucije, odsustvo javnosti. Po našim istraživanjima oko 50 odsto građana u Srbiji smatra da nije pametno govoriti ono što mislimo. Ne možete boriti protiv korupcije ako nemate javnost, a sa druge strane gotovo osam od deset ispitanika smatra da je danas u Srbiji potrebna čvrsta ruka za vođenje države", kazao je on.
Profesorka Pravnog fakulteta Vanja Bajović izjavila je da u domaćoj javnosti još uvek ne postoji dovoljno razvijena svest šta je to korupcija.
"Ne postoji svest niti znanje o tome da korupcija zapravo znači punjenje privatnih džepova na uštrb javnih resursa, faktički pljačka države, koja se odvija kroz sve sektore i sve segmente, počevši od gradskog prevoza, dobrobiti životinja, pa do velikih infrastrukturnih projekata", navela je ona.
Ocenila je da se u korumpiranom društvu pošten čovek, koji igra po pravilima i poštuje propise, oseća nesposobnim da ostvari svoje interese.
Predstavnik GSP sindikata "Centar" Ivan Banković istakao je da je javni prevoz u Beogradu oblast u kom su ogromne razmere korupcije i pljačke, kao i da su "kriminogene strukture" u poslednjih godinu dana "ozbiljno zagazile i ne biraju sredstva kako će doći do tih poslova".
"Došli smo u situaciju da ljudi koji nemaju dana radnog staža i koji su do juče imali 30 autobusa, sada imaju stotinu, napravili su biznis iz snova. Kada je reč o trolejbusima, tu se radi o poslu koji je vredan oko 1,1 milijardu evra i koji obavlja Gradsko saobraćajno preduzeće, ali je Miroslavu Nikoliću, vlasniku 'Strela' taj posao zanimljiv i poslao je dopis Gradu da oni preuzmu taj posao", kazao je on.
Istakao je da su iz tih razloga u sferi javnog prevoza potrebna i politička i zakonska rešenja, kako ne bi "nikada više došli u situaciju da nekome padne na pamet 'e ovo mi se sviđa, kakav GSP, daj meni'".
Javni panel o borbi protiv visoke korupcije organizovao je Centar za lokalnu samoupravu sa partnerima okupljenim u inicijativi "Beograd ne može da čeka".