"Zadužuje se Ministarstvo pravde da za institucije pravosuđa u RS, koje se finansiraju iz budžeta, a za koje se utvrdi da u svom radu ne primenjuju zakone, propise i opšte akte usvojene od strane NSRS, odmah obavesti Ministarstvo finansija radi obustave finansiranja tih institucija iz budžeta RS", navodi se u zaključku Vlade RS.
U zaključku, koji je donela Vlada RS, od svih zaposlenih u VSTS BiH iz ovog bh. entiteta traži se da napuste tu instituciju, ali i od svih pravosudnih institucija, a od svih pravosudnih institucija, Vrhovnog suda RS, Republičkog javnog tužilaštva, Višeg privrednog suda, okružnih tužilaštava i sudova i osnovnih sudova da prekinu bilo kakvu saradnju sa državnim VSTS.
Vlada RS je zadužila Ministarstvo pravde da pokrene proceduru izmene zakonskih propisa radi dislociranja, a zatim i ukidanja, institucija pravosuđa u RS, koje nastave da ne primenjuju zakone koje je usvojila NSRS.
Narodna skupština je 27. februara usvojila zakon kojim se na teritoriji RS zabranjuje rad Suda i Tužilaštva BiH, VSTS BiH i Agencije za istrage i zaštitu (SIPA).
Na istoj sednici NSRS je usvojila i zakon o uspostavljanju entitetskog VSTS, koji bi trebalo da preuzme ovlašćenja državnog VSTS.
Ustavni sud BiH je 7. marta ove zakone stavio van snage, ali su vlasti RS ranije donele zakon kojim se u tom bh. entitetu ne objavljuju i ne izvršavaju odluke Ustavnog suda BiH.