Web Analytics
Kreni-promeni dostavio Kancelariji UN peticiju sa zahtevom za međunarodnu istragu o zvučnom oružju - BetaRS

Kreni-promeni dostavio Kancelariji UN peticiju sa zahtevom za međunarodnu istragu o zvučnom oružju

Politika | 08.04.2025 | access_time 11:30
Kreni-promeni dostavio Kancelariji UN peticiju sa zahtevom za međunarodnu istragu o zvučnom oružju
 Pokret Kreni-promeni dostavio je danas Kancelariji UN u Beogradu peticiju sa skoro 600.000 potpisa kojom se traži međunarodna istraga navodne upotrebe zvučnog oružja tokom studentskog protesta 15. marta.

Lider pokreta Savo Manojlović kazao je novinarima posle podnošenja peticije da je pitanje međunarodne istrage navodne upotrebe zvučnog oružja "jedan od najviših nacionalnih interesa, ali i pitanje građanske svesti" u Srbiji.

"Mi ćemo danas mejlom poslati organima UN u Ženevi zahtev sa više od 50 strana gde izlažemo pravno šta se dešavalo, činjenične opise ali i veliki broj dokaza. Taj dokument je zasnovan na svedočenju skoro 2.000 ljudi koji su dostavili lekarsku dokumentaciju", rekao je  Manojlović.

On je kazao da država koja se poziva na UN i međunarodni poredak "ne sme dozvoliti da ima političare koji će nekažnjeno kršiti te međunarodne standarde".

"Srbija je potpisnica Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima kao i Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, samim tim u obavezi je da poštuje i primenjuje te dokumente i zakone u skladu sa najvišim međunarodnim standardima", rekao je Manojlović na konferenciji za novinare ispred Kancelarije stalnog kordinatora UN u Srbiji.

Dodao je da "postoje indicije" da su sprovedene određene "predistražne radnje" pošto su svetski mediji preneli da je tokom studentskog protesta 15. marta korišćeno zvučno oružje.

"Određeni pravnici su isticali kako ne postoji nadležnost UN iako imate posebne specijalne izvestioce i međunarodne ugovore koji garantuju mogućnost sprovođenja istrage", rekao je Manojlović.

Kazao je da odluku Evropskog suda za ljudska prava u slučaju navodne upotrebe zvučnog oružja očekuje ove nedelje.

Evropski sud za ljudska prava je 24. marta od Srbije tražio da se izjasni o tome da li su na protestu u Beogradu 15. marta korišćena "nedozvoljena sredstva protiv demonstranata", koji je pravni osnov za navodno korišćenje takve vrste oružja i koje su mere zaštite od arbitrarne upotrebe takvih sredstava.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

Ekonomija

Fudbal

Zelena Srbija

IT