Studija otkriva resorpciju hranjivih tvari u biljkama na Ćinghaj-Tibetanskoj visoravni
Zabava
| 07.05.2025
|
access_time
11:35
Foto: Xinhua/Jigme Dorje
Studiju, koju su sproveli istraživači Instituta za botaniku Kineske akademije nauka, objavio je časopis Nejčer komjunikejšens (Nature Communications), prenela je Sinhua.
Permafrost područja su delovi zemlje u kojima je tlo stalno smrznuto, obično na dubinama većim od metar, tokom najmanje dve godine uzastopno. Takva područja se najčešće nalaze u polarnim regionima i visokim planinama, gde su temperature dovoljno niske da spreče otapanje tla.
Resorpcija hranjivih tvari ključna je strategija za očuvanje hranjivih tvari, posebno u ekosistemima permafrost područja, gde je rast biljaka ograničen dostupnošću hranjivih tvari.
Trenutne projekcije, koje se uglavnom baziraju na merenjima iz tropskih, suptropskih i umerenih regiona, ukazuju da je efikasnost resorpcije azota u lišću u hladnim regionima veća od efikasnosti resorpcije fosfora.
Međutim, ove projekcije nisu u potpunosti potvrđene zbog nedostatka opažanja u ekosistemima permafrost područja.
Istraživački tim pokrenuo je opsežnu kampanju uzorkovanja duž transekta permafrost područja koje prelazi Ćinghaj-Tibetansku visoravan i otkrio da je, suprotno preovlađujućem mišljenju, efikasnost resorpcije fosfora u lišću veća od efikasnosti resorpcije azota u ekosistemima permafrost područja.
Nalazi takođe ukazuju da u ekosistemima permafrost područja efikasnost resorpcije fosfora u lišću nadmašuje onu u travnatim biljkama širom sveta, dok nije primećena značajna razlika u efikasnosti resorpcije azota u lišću.
Studija je takođe otkrila zanimljiv kompenzacioni odnos između efikasnosti resorpcije azota u lišću i brzine mineralizacije azota u tlu. Takav obrazac nije primećen za fosfor.