Web Analytics
Sinhua: Sijeva poseta Moskvi produbiće kinesko-ruske odnose i ojačati globalni mir - BetaRS

Sinhua: Sijeva poseta Moskvi produbiće kinesko-ruske odnose i ojačati globalni mir

Svet | 08.05.2025 | access_time 13:40
Sinhua: Sijeva poseta Moskvi produbiće kinesko-ruske odnose i ojačati globalni mir
Počasna garda Narodnooslobodilačke vojske Kine učestvuje na probi za vojnu paradu povodom Dana pobede, kojom se obeležava 80. godišnjica Pobede u Velikom otadžbinskom ratu, u Moskvi (Sinhua/Jao Davej)

 

 

- Predstojeća poseta kineskog predsednika Sija Rusiji, kako se očekuje, uneće novi zamah u sveobuhvatno strateško partnerstvo koordinacije Kine i Rusije za novu eru

- Pod vođstvom dvojice šefova država, Kina i Rusija će zajednički promovisati ispravno istorijsko viđenje Drugog svetskog rata i sarađivati na očuvanju globalne strateške stabilnosti, kako bi odgovorne velike sile dale svoj doprinos unapređenju međunarodne pravičnosti i pravde

- Kina i Rusija sarađuju putem platformi poput Šangajske organizacije za saradnju i BRIKS-a, što je ne samo doprinelo multipolarnom svetu, već i osnažilo Globalni jug da ima jači glas u globalnom upravljanju i veću ulogu u oblikovanju pravila o ključnim međunarodnim pitanjima

Na poziv predsednika Rusije Vladimira Putina, predsednik Kine Si Đinping boraviće u državnoj poseti Rusiji do 10. maja i prisustvovaće u Moskvi obeležavanju 80. godišnjice Pobede u Velikom otadžbinskom ratu Sovjetskog Saveza, piše Sinhua.

Pre više od 80 godina, narodi Kine, Sovjetskog Saveza i drugih zemalja borili su se rame uz rame i izvojevali pobedu u Svetskom antifašističkom ratu, otvarajući novo poglavlje u istoriji čovečanstva.

Dok svet prolazi kroz ubrzane promene neviđene u poslednjih sto godina, međunarodna zajednica traži veće globalne napore za suočavanje sa zajedničkim izazovima i izgradnju zajednice zajedničke budućnosti.

Predstojeća poseta Sija, kako se očekuje, daće novi zamah kinesko-ruskom sveobuhvatnom strateškom partnerstvu koordinacije za novu eru. Takođe, biće to pokazatelj posvećenosti ove dve velike zemlje da, zajedno sa ostatkom sveta, očuvaju tekovine pobede u Drugom svetskom ratu, podrže međunarodnu pravičnost i pravdu, te očuvaju svetski mir i stabilnost.

DUGOTRAJNO PRIJATELJSTVO

Istorija i stvarnost pokazuju da su Kina i Rusija dobri susedi koje ništa ne može razdvojiti, i pravi prijatelji koji zajedno prolaze kroz dobro i zlo, međusobno se podržavaju i ostvaruju zajednički razvoj, rekao je Si u telefonskom razgovoru s Putinom u februaru.

Predstojeća poseta biće 11. put da Si posećuje Rusiju otkako je postao predsednik Kine. Dvojica šefova država sastali su se više od 40 puta u različitim prilikama tokom godina. Njihova bliska komunikacija pruža strateško usmerenje, zahvaljujući čemu su kinesko-ruski odnosi sazreli u otpornu i stabilnu saradnju koju karakterišu sve dublje političko poverenje, usklađivanje strategija i stalna praktična saradnja.

U 2024. godini bilateralna trgovina dostigla je 244,8 milijardi američkih dolara, čime je Kina postala najveći trgovinski partner Rusije petnaestu godinu zaredom. U decembru 2024. godine, u potpunosti je završena izgradnja istočne trase gasovoda Kina-Rusija. Saradnja u novim sektorima poput digitalne ekonomije, e-trgovine, biomedicine, naučno-tehnoloških inovacija i zelene energije nastavlja da se širi.

Sinhua: Sijeva poseta Moskvi produbiće kinesko-ruske odnose i ojačati globalni mir
Turisti iz Belorusije i Rusije poziraju za fotografije u oblasti vrta Jujüan u istočnom kineskom gradu Šangaju (Čen Haoming/Sinhua)

Dugotrajno prijateljstvo dve zemlje postaje sve popularnije među narodima Kine i Rusije. Sporazum o uzajamnom ukidanju viza za grupna putovanja podstakao je snažniji dvosmerni turizam. Stotine kulturnih događaja održane su uzastopno u okviru okvira Godine kulture Kine i Rusije.

Andrej Denisov, prvi zamenik predsedavajućeg Odbora za spoljne poslove Saveta Federacije Rusije i bivši ruski ambasador u Kini, izjavio je da je strateško usmerenje dvojice šefova država ključni faktor za obezbeđivanje stabilnog i dugoročnog razvoja sveobuhvatnog strateškog partnerstva koordinacije Kine i Rusije za novu eru.

Dodao je da se očekuje da će dvojica lidera održati opširne i dubinske razgovore kako o bilateralnoj saradnji, tako i o multilateralnim pitanjima, te da ruska strana polaže velika očekivanja u taj susret.

NEIZBRISIV DOPRINOS

Pre više od 80 godina, Kina i Rusija, kao glavna ratišta u Aziji i Evropi tokom Drugog svetskog rata, podnele su ogromne žrtve i dale neizbrisiv doprinos konačnoj pobedi.

U autorskom tekstu objavljenom u ruskim novinama Ruskaja gazeta uoči posete Rusiji 2015. godine, Si je citirao ruskog istoričara Vasilija Klučevskog koji je rekao: "Ako izgubimo sećanje na prošlost, naš um i duša izgubiće se u tami" kako bi izrazio svoje poštovanje prema istoriji Svetskog antifašističkog rata i iskrena očekivanja da će dve nacije udružiti snage u očuvanju svetskog mira i stabilnosti.

Gorke pouke iz Drugog svetskog rata naučile su čovečanstvo da zakoni jačeg nad slabijim, zakon džungle, ratoborna ili hegemonistička politika, mentalitet "pobednik uzima sve" i igra u kojoj jedan gubi a drugi dobija ne doprinose suživotu, miru ni razvoju čovečanstva, napisao je Si u članku.

{image 3: Borbeni avioni Su-25 lete iznad Crvenog trga tokom vojne parade povodom Dana pobede, kojom je obeležena 79. godišnjica sovjetske pobede u Velikom otadžbinskom ratu, u Moskvi,, 9. maja 2024. (Sinhua/Bai Sueći)}

Noha Bakir, profesorka političkih nauka na Američkom univerzitetu u Kairu, rekla je da Kina i Rusija, poučene istorijom, imaju važnu odgovornost da očuvaju međunarodnu stabilnost i saradnju u današnjem složenom globalnom okruženju.

Proučavanjem, obnavljanjem i širenjem istinite istorije, ljudi mogu bolje razumeti Drugi svetski rat i posleratni međunarodni poredak, a samim tim i da se odupru pokušajima iskrivljavanja istorijskih činjenica, dodala je ona.

Andrej Fesjun, zamenik direktora Instituta za azijske i afričke studije na Moskovskom državnom univerzitetu, izjavio je da će, pod vođstvom dvojice šefova država, Kina i Rusija dodatno zajednički zastupati ispravno istorijsko viđenje Drugog svetskog rata i zajedno raditi na očuvanju globalne strateške stabilnosti, kako bi odgovorne velike sile dale svoj doprinos unapređenju međunarodne pravičnosti i pravde.

PREDVODNICI NAPRETKA

Pre osamdeset godina, predstavnici više zemalja, uključujući Kinu i Sovjetski Savez, okupili su se u američkom gradu San Francisku i potpisali Povelju Ujedinjenih nacija, čime su postavili temelj posleratnog međunarodnog poretka.

U preambuli Povelje svečano se izražava posvećenost "praktikovanje tolerancije i života u miru jednih s drugima kao dobri susedi, te da se ujedine snage radi očuvanja međunarodnog mira i bezbednosti".

Kina i Rusija imaju prirodnu odgovornost da zajedničkim snagama usmeravaju i unapređuju globalno upravljanje u pravcu koji odgovara očekivanjima međunarodne zajednice, te da promovišu izgradnju zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovečanstvo, rekao je Si prilikom susreta s Putinom u martu 2023. godine. Upravo tokom prve posete Rusiji kao predsednik Kine 2013. godine, Si je prvi put izneo viziju o izgradnji zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovečanstvo.

Kao stalne članice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i velike sile na svetskoj sceni, Kina i Rusija blisko sarađuju. Peking i Moskva čvrsto podržavaju međunarodni sistem sa UN kao osnovom, međunarodni poredak zasnovan na međunarodnom pravu, kao i osnovne norme koje uređuju međunarodne odnose, zasnovane na ciljevima i principima Povelje UN. One su takođe zagovornici istinskog multilateralizma.

Sinhua: Sijeva poseta Moskvi produbiće kinesko-ruske odnose i ojačati globalni mir
 Medijski radnici rade u pres-centru 16. samita BRIKS u Kazanju, Rusija, 23. oktobra 2024. (Sinhua/Šen Hong)

Dve zemlje takođe zajednički promovišu politička rešenja za međunarodne i regionalne krizne tačke. Ojačale su komunikaciju i koordinaciju unutar multilateralnih mehanizama kao što su Ujedinjene nacije, Šangajska organizacija za saradnju, BRIKS i Grupa 20, i zajednički se zalažu za uspostavljanje multipolarnog sveta i demokratizaciju međunarodnih odnosa.

Adhir Kavins, kenijski stručnjak za međunarodne odnose, rekao je da Kina i Rusija sarađuju putem platformi poput ŠOS i BRIKSa, što ne samo da je promovisalo multipolarni svet, već je i osnažilo Globalni jug, dajući mu snažniji glas u globalnom upravljanju i veću ulogu u oblikovanju pravila o ključnim međunarodnim pitanjima.

Ilgar Velizade, predsednik Kluba političkih naučnika Južnog Kavkaza iz Azerbejdžana, izjavio je da rastuća snaga multilateralnih mehanizama kao što su ŠOS i BRIKS predstavlja snažnu potvrdu ciljeva i principa Povelje UN.

Ako zemlje vode aktivan, konstruktivan i održiv dijalog usmeren ka zajedničkim interesima, svet će biti sigurniji, globalna ekonomija održivija, a budućnost čovečanstva daleko više obećavajuća, rekao je on.

Teme

Ekonomija

Šta drugi čitaju

Fudbal

Hronika