Web Analytics
Italijanski vrhunski enolog Rikardo Kotarela počinje proizvodnju vina u Srbiji - BetaRS

Italijanski vrhunski enolog Rikardo Kotarela počinje proizvodnju vina u Srbiji

Ekonomija | 12.05.2025 | access_time 11:20
Italijanski vrhunski enolog Rikardo Kotarela počinje proizvodnju vina u Srbiji

Jedan od najpoznatijih italijanskih i svetskih enologa i proizvođača vina, Rikardo Kotarela, podigao je vinograd u selu Misača kod Aranđelovca i planira da proizvodi vino u Srbiji.

"Projektovana je i predivna vinarija i verujem da će za par godina odatle doći titula 'najbolje proizvedenog vina u Srbiji'. To je moja želja, ali siguran sam da će postati stvarnost", rekao je Kotarela u intervjuu za Betu.

Rikardo i njegov brat Renzo Kotarela su šesta generacija vinara u porodici, koja je iz mesta Monterubijaljo (Monterubiaglio), u Umbriji. Njihova zajednička kompanija Falesco proizvodi neka od najboljih i najpoznatijih italijanskih vina.

Rikardo Kotarela je izgradio karijeru kao jedan od najvažnijih vinskih konsultanata i prozvođača u Italiji i nedavno je izabran za predsednika italijanske asocijacije enologa po peti put. U aprilu ove godine dobio je medalju "Master of the Italian Wine Art" od premijerke Italije Đorđe Meloni.

"Veoma sam ponosan na ovo značajno priznanje koje mi je naša izuzetna premijerka dodelila u oblasti vina. To je i odgovornost, jer mi u Italiji dobro znamo koliko je ovaj sektor važan: vino je princ naše gastronomske scene i kao takvo mora da bude isticano i da se o njemu više govori", rekao je Kotarela. 

Dodao je da se njegovo mišljenje ne menja jer "sebe smatra zaljubljenikom u vino, ljubiteljom njegove istorije, kulturne važnosti koju ovaj proizvod ima u njegovoj zemlji, u kojoj hiljade, zapravo desetine hiljada proizvođača, radnika, enologa, prodavaca, upravnika rade sa strašću, znajući da je vino u Italiji njihova zastava". 

"Gde god u svetu ima vina — tu je i Italija", istakao je Kotarela.

Srbija, kako je ocenio, ima veliku tradiciju koju, kako je naveo, "iskreno rečeno, nije prenela u savremenost".

"Ovde je rođeno vino, ovde je rođena umetnost pravljenja vina, ali je u jednom periodu došlo do stagnacije. Nije se iskoristila važna prilika koju je donela promenu percepcije vina, iz pića u kulturu, kao što se dogodilo u Italiji i Francuskoj. Ali kod nas u Italiji kažemo,'bolje ikad nego nikad'", rekao je Kotarela.

Naveo je da sada "vidi volju u Gruziji, u Srbiji, na celom Balkanu da se osloni na prošlost, ali da je prenese i u sadašnjost — uz tehnologiju, strast, odlučnost i preduzetništvo".

U suprotnom, to, prema njegovim rečima, postaje igra, "a vino nije igra, to je obaveza: ekonomska, kapitalna, moralna, suštinska i više od toga, i kao takvo zahteva karakter, snagu, uverenje, kroz vino se vidi nešto što izražava vašu ličnost, povezujući je s prošlošću". 

"Zašto je Srbija jedna od prvih zemalja koja je, zajedno sa Balkanom, dala vino? Zato što su ljudi ovde još tada verovali da je ovaj proizvod nešto kroz šta prenose svoju istoriju. Onda je došlo do pada, kao svuda u svetu. Italija i Francuska su prve odgovorile — Srbija će odgovoriti", rekao je Kotarela.

Izrazio je nadu i precizirao da "garantuje javno, da će uložiti svu energiju, strast i ljubav prema vinu da zajedno sa Srbijom, njenim tlom, grožđem i narodom, vrati onaj šarm koji je možda imala pre nekoliko milenijuma".

To je, kako je rekao, obaveza koju preuzima — "više simbolički, ali iskreno".

Na pitanje šta ga je dovelo u Srbiju Kotarela je rekao da ga Srbija "fascinira jer je njegov idol Srbin, (Novak) Đoković".

"Za mene je on najveći, ne samo teniser, već sportista svih vremena. Tehnički ga obožavam. Nikada nisam imao priliku da mu stisnem ruku, ali kad god je na televiziji, gledam ceo meč, možda i po deset puta, jer pokazuje osobine koje vidim: odlučnost, snagu i ponos što je Srbin, ponos što pripada svom narodu", istakao je Kotarela.

Dodao je da je "to i razlog zbog koga se i on upušta u izuzetne stvari".

"Ne bih ih radio da nemam takva osećanja. Dakle, karakter pojedinca, karakter naroda je presudan u proizvodnji vina, jer vas tera da učinite nešto što inače ne biste. A vi Srbi svakako ne oskudevate u ponosu, naprotiv, imate ga napretek i dobro je što je tako. I ja sam ponosan na pripadnost svojoj zemlji", naveo je Kotarela.

Na pitanje koji regioni sveta su budućnost vinske industrije, Kotarela je rekao da se danas vino proizvodi širom sveta. 

"Cela planeta pravi vino, zahvaljujući i enolozima koji su preneli znanje kako bi nadomestili neke nepovoljne karakteristike poput klime ili tla. Proizvođači ne mogu da promene klimu, niti mogu da promene zemlju, ali mogu, uz tehničke izbore, da prilagode određene sorte grožđa i tehnologije kako bi proizveli vina koja ipak izražavaju svoj kraj", ocenio je Kotarela.

Istakao je da uživa u otvaranju novih vinorodnih područja.

"Ova avantura u Srbiji za mene je fantastična iz više razloga: prvo, zato što je to prvi put da se upuštam u rad u ovoj zemlji. Ali postoji jedan glavni razlog — Srbija i balkanske zemlje su otac i majka vina. Vino je rođeno ovde. Ne u Italiji, ne u Francuskoj — ovde. Ovo je povratak korenima od strane proizvođača", rekao je Kotarela. 

Po njegovom mišljenju "vino je to sredstvo koje prenosi sadašnjost u prošlost i prošlost u sadašnjost". 

To je, kako je kazao, "razmena kultura, osećanja, jer svako u svom dedi, pradedi ili pretku vidi povezanost sa zemljom, to je povratak precima, rodbini kojih više nema". 

"To je ono što vino jeste. Ono daje emocije kakve nijedan drugi proizvod na svetu ne daje. Ja tvrdim da je vino teška droga — naravno, lepa — što ga više upoznajete, ne samo organoleptički, već i emotivno, to vam je teže da se odvojite od njega. To je lepota vina i hvala bogu što nam ga je dao", naveo je Kotarela.

Iako je, prema njegovim rečima "vino proizvod mešavine strasti, tradicije i inovacije, ne može da postoji bez oslonca na tradiciju, ali nema ni dobrog vina bez primene savremene tehnologije".

"Mi smo šesta generacija u ovom poslu, a sada sa našim ćerkama već je sedma, a osma dolazi s unucima. Dakle, naša porodica se bavi isključivo vinom — u stvari, volimo da kažemo 'pijte vino jer porodica Kotarela ne zna ništa drugo da radi'. To je naša misija, naša strast, naša priča", kazao je Kotarela.

Porodica je, po njegovim rečima, povezana s vinom "ne samo kroz fizički rad, koji je važan, već kroz osećaj pripadnosti i uzajamne simbioze koja postoji samo u veoma retkim slučajevima".

"Za nas vino nije nešto što se pije, već nešto što se voli, proučava, istražuje, usavršava — jer nas ono uvek iznova iznenađuje. Vino nije formula, to je nešto što vas čeka i kaže vam: 'Molim te, poboljšaj me'", rekao je Kotarela.

Dodao je da kao enolog ima dužnost, da zajedno sa kolegama, to učini jer "vino predstavlja nacionalni ponos njegove zemlje".

Sarađujući sa vinarijama širom sveta, od Japana, Rusije, Rumunije, Španije, Portugala, Amerike, Francuske, Srbije, koja je za njega veliko iznenađenje, zatim Gruzije i drugim, zanimljivo mu je da proba nova vina, nove sorte, nova tla, ali ono što ga posebno privlači jesu ljudski odnosi. 

"Za mene je najlepše videti tu strast kod proizvođača, bilo da su novi ili tradicionalni. Jer vino koje pokušavam da proizvedem u određenom kraju mora da bude izraz te sorte grožđa, tog podneblja, ali svakako i lični izraz samog vinara. Tako da je to za mene neprekidno obogaćivanje koje traje godinama, jer je svaki put drugačije: praviti vino sa japanskim proizvođačem ili sa srpskim proizvođačem znači promeniti svet, ne vino", objasnio je Kotarela.

Istakao je da to znači promeniti kulturu, tradiciju, očekivanja, čak i unutar iste zemlje. 

Po njegovom mišljenju, drugačije je čak praviti vino u Rimu nego u Firenci. 

"Jer vino je izraz tog tla, tih ljudi, te emocionalne dubine koji svako od nas nosi u svom visceralnom odnosu prema ovom proizvodu. Dakle, mogućnost da radim sa tolikim brojem proizvođača iz različitih krajeva sveta za mene je kulturno bogatstvo i razlog zbog kojeg nikada neću prestati da pravim vino", rekao je Rikardo Kotarela.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

IT

Scena