Tribini je prethodila ulična akcija, a kako su aktivistkinje navele, akcije su se poklopile sa novim femiicidom u Arilju i činjenicom da jedna od članica grupe Žene za promene "nezakonito privedena čami u zatvorskoj bolnici".
"Danas, je i nad jednom od nas - profesorkom, humanistkinjom i aktivistkinjom Marijom Vasić režim u Srbiji nasilan u ljudskom, pravnom i institucionalnom smislu. Mi Žene za promene zahtevamo da ona odmah bude ukinut nepravedno i nezakonito određeni pritvor koji traje više od 60 dana", stoji u saopštenju.
Kako je istaknuto, u Srbiji je od početka godine zabeleženo osam femicida, dok je prošle godine u porodično-partnerskim odnosima ubijeno najmanje 17 žena.
U osam od 16 slučajeva nasilje je bilo ranije prijavljeno.
Članice te grupe istakle su da je, između ostalog, nužno verovanje žrtvama, kontinuirano praćenje, razmena informacija i adekvatna procena rizika od strane grupa za koordinaciju i saradnju, kao i uspostavljanje nacionalnog tela za praćenje femicida, koje će analizirati sve okolnosti ali i propuste koji su doveli do ubistva žene.
"Nužno je i prepoznavanje femicida kao posebnog, najtežeg krivičnog dela, ali i kazne koje su dovoljno stroge da odvrate nasilnike od ponavljanja dela", dodale su.
Na tribini je, u sklopu zagovaračkog procesa FemPlatza, prikazan film "Femicid watch", o nezavisnom kontrolnom mehanizmu za praćenje, prikupljanje podataka, te preporuka i zahteva institucijama za unapređenje njihovog rada kada je reč o sprečavanju nasilja nad ženama i femicidu.
"Femicid preti opstanku žena i devojčica! Pridružte se našim naporima i zahtevima da se u Srbiji uspostavi ovakvo telo i da se na sistemski način radi na sprečavanju femicida", rekla je Adrijana Čović iz FemPlatza.
Ocenila je da bi taj mehanizam obezbedio pravdu, ali bi u isto vreme ukazao i na propuste institucija.
Novinarka Tamara Srijemac ocenila je da mediji najčešće izveštavaju neetički i u suprotnosti sa načelima utvrđenim Kodeksom novinara.