Stanković je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije ocenio da je na ovogodišnjem završnom ispitu "ostvaren kontinuitet znanja".
Prosečan broj bodova na ispitu iz srpskog jezika je bio 11,61 dok je prošle godine prosek iznosio 11,57 bodova, a na testovima je bilo ukupno 20 zadataka.
Iz matematike su osmaci u proseku osvojili 11,64 poena, a prethodne godine 11,32.
Iz izbornog predmeta prosek je 13,83 dok je prošle godine iznosio 13,75.
Ministar je rekao da su roditelji i učenici pokazali spremnost da uče, a da to "nije bio slučaj sa svim profesorima".
Kazao je da je 99,7 odsto osnovaca odlučilo da nastavi školovanje i ocenio da je to ohrabrujuć podatak.
Po njegovim rečima, obrazovni sistem treba da bude izvan dnevne politike.
"Prosvetni sistem položio je dva važna testa, a to su test kredibiliteta i organizacionih sposobnosti", naveo je ministar.
Kazao je da nikad nije bilo manje žalbi na preliminarne rezultate i da je prilikom realizacije male mature i pregledanja testova korišćena najsavremenija digitalna tehnologija.
Zahvalio se Fakultetu organizacionih nauka, Ministarstvu unutrašnjih poslova, Pošti Srbije i Bezbednosno-informativnoj agenciji (BIA) što su doprineli tom procesu.
Upitan koja je bila uloga BIA u sprovođenju prijemnog, ministar je rekao da je ta agencija imala zadatak da spreči curenje testova.
"BIA je jedna od državnih agencija na isti način na koji smo mi kao ministarstvo servis građana. Imali smo ranije slučajeve curenja testova i zato smo obazrivi. Nisam želeo improvizacije posebno što je u ovom trenutku stvar na staklenim nogama", naveo je Dejan Vuk Stanković.
Po njegovim rečima, u srednjim školama ima mesta za sve, a Ministarstvo prosvete se potrudilo da neke obrazovne profile osavremeni.
Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Mihailo Jovanović kazao je da je pregledanje testova složen proces te dodao da je softver koji su kreirali stručnjaci sa Fakulteta političkih nauka odlično funkcionisao.
Jovanović je dodao da su svi podaci koji zanimaju roditelje i učenike dostupni na sajtu Moja srednje škola koji će u narednom periodu biti dodatno unapređen.
"Redovno anketiramo roditelje i prilagođavamo sajt njihovim potrebama, u planu je i mobilna aplikacija", kazao je Jovanović.
Završni ispit održan je od 23. do 25. juna.
Prvog dana su osmaci polagali test iz maternjeg jezika, drugog dana iz matematike, a trećeg iz izbornog predmeta.
Učenici su najčešće birali geografiju (46,47 odsto) i biologiju (31,46 odsto), dok se manji procenat opredelio za istoriju (8,82 odsto), fiziku (6,94 odsto) i hemiju (6,32 odsto).