Web Analytics
Nova.rs: Radovi na izgradnji Glavne autobuske stanice u Novom Beogradu ponovo zaustavljeni - BetaRS

Nova.rs: Radovi na izgradnji Glavne autobuske stanice u Novom Beogradu ponovo zaustavljeni

Ekonomija | 14.07.2025 | access_time 11:30
 Posao izgradnje stanične zgrade Glavne autobuske stanice u Beogradu, u Bloku 42, vredan oko 57 miliona evra je stopiran pošto je podnet zahtev za zaštitu prava ponuđača u procesu javne nabavke, prenela je danas Nova.rs.

Taj posao je, kako je navedeno, dodeljen konzorcijumu koji predvode kompanije u vlasništvu Dragoljuba Zbiljića, jednog od ključnih ljudi nove naprednjačke poslovne elite i Nikole Malbaše, biznismena bliskog gradonačelniku Aleksandru Šapiću. 

Na tender su se prijavile tri grupe ponuđača, a jedna od njih je i tokom samog postupka već podnosila zahtev za zaštitu, što je produžilo i već jednom stopiralo izgradnju.

Tenderska komisija koju je predvodio gradski urbanista Marko Stojčić 23. juna ove godine donela je odluku da konzorcijum od osam kompanija dobije posao izvođenja radova na drugoj fazi izgradnje autobuskog terminala te stanice.

Građevinska dozvola za izgradnju druge faze kompleksa autobuske stanice izdata je krajem 2021. godine. Prva faza radova odnosila se na stanični plato, druga na sam objekat stanične zgrade, dok bi treća trebalo da podrazumeva izradu staničnog trga i interne saobraćajnice.

Sama zgrada stanice trebalo bi da bude pravougaonog oblika, u vidu razvučenog ćiriličnog slova "П".

Objekat, kako je ranije objavljeno, trebalo bi da ima 27.000 kvadrata, odnosno suteren i tri sprata, prizemlje, prvi sprat i povučeni sprat.

Glavni ulazni front će biti, kako se navodi u dokumentaciji objavljenoj na Portalu javnih nabavki, orijentisan ka ulici Antifašističke borbe, dok će na suprotnoj strani objekta biti ulazi i izlazi na perone. Imaće pet glavnih ulaza i izlaza za korisnike, kao i dva službena.

Na tender, koji je raspisan u oktobru 2024. godine stigle su tri ponude. Odabrana je ponuda konzorcijumu od osam firmi koju predvodi "Jadran" iz Beograda sa cenom 6.684.800.237 dinara, odnosno nešto manje od 57 miliona evra.

Druge dve ponude bile nešto manje, grupa firmi koje predvodi Energoprojekt tražila je 6.558.541.076 dinara, odnosno nešto manje od 56 miliona evra, dok je konzorcijum na čijem čelu je Štrabag dostavio ponudu 6.437.423.128,22 dinara, odnosno nešto manje od 55 miliona evra. 

Obe ponude su odbijene zbog neispunjenosti više kriterijuma koji se odnose na tehničke i stručne kapacitete ponude, odnosno na kadrove i opremu.

U ponudi koja je pobedila na tenderu ključnu reč, bar prema procentu posla koji treba da obavi, imaće "Jadran" iz Beograda, i to 63,53 odsto posla koji je u vlasništvu Nikole Malbaše, biznismena bliskog gradonačelniku Beograda Aleksandru Šapiću.

"Jadran" se bavi različitim poslovima od građevinarstva do trgovine, a ima sklopljene ugovore sa ministarstvima, državnim institucijama i javnim preduzećima o rekonstrukcijama osnovnih škola i domova zdravlja, objekata kao što su "Đerdap", "Kolubara" i druga energetska postrojenja, a uestvovali su i u renoviranju centra "Sava".

Toj firmi su, takođe, povereni radovi na izgradnji nacionalnog odbojkaškog centra na Novom Beogradu, ali obnova Osnovne škole "Vladislav Ribnikar".

Nikola Malbaša je bio dugogodišnji predsednik Vaterpolo kluba Novi Beograd.

U grupi ponuđača koje predvodi Malbašin "Jadran" su i dve firme u vlasništvu Dragoljuba Zbiljića, biznismena koji nikada nije krio bliskost sa Srpskom naprednom strankom. 

U pitanju su DOT Networks i njena kćerka firma DOT smart solutions, koje su kroz povezana preduzeća u vlasništvu "Maneks" društva, koje je jedan od temelja imperije Dragoljuba Zbiljića, biznismena koji je poznat i po tome što je 2012. bio jamac za kredit za potrebe izborne kampanje SNS-a.

Matično preduzeće "Maneks" osnovao je 2004, ali njegova poslovna imperija počinje da se uvećava od 2013, kada je kupio najpre manjinski paket "Energotehnike Južna Bačka", a tri godine kasnije postao jedini vlasnik kapitala u ovom preduzeću. 

Pored brojnih infrastrukturnih projekata Zbiljićeve firme su zastupljene i u poslovima sa Elektroprivredom Srbije, Srbijagasom, a bave se i trgovinom obojenim metalima.

Osim firmi Zbiljića i Malbaše, u konzoricijumu je i firma "Čelik" iz Bačkog Jarka. To je jedna do kompanija koje su bile angžavovane u rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, čija nadstrešnica je ubila 16 ljudi. Konkretno, "Čelik" je bio angažovan na izradi 102 čelične peronske nadstrešnice.

Vlasnici ove kompanije su firma Hopetosa (20 odsto) i preduzeće "Naše šume" (35 odsto), iza kojih stoje Nebojša Petrić i Danilo Tomašević, zatim Rodoljub Golubović (25 odsto) i Davor Krmpot (20 odsto).

U pobedničkom konzorcijumu je i "G4S Secure solution Beograd", inače u stopostotnom vlasništvu "G4S International holdings limited iz Londona", "ABA Professional Beograd", čiji je vlasnik Miloš Vidulović, "Traco invest iz Beograda" u vlasništvu Ljubiše Čavića i Željka Rosića, "Armont" iz Stare Pazove, čiji su vlasnici Dejan Slavulj i Miloš Nikolić.

Tender za izgradnju centralne zgrade Glavne autobuske stanice u Bloku 42 je raspisan u oktobru prošle godine i prvobitno je trebalo da bude okončan krajem godine, ali je u međuvremenu prekidan i produžavan.

Odluku o delimičnom poništavanju tendera Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, donela je na osnovu zahteva za zaštitu prava koji je podnela kompanija Štrabag.

Ta kompanija se krajem prošle godine žalila, između ostalog, na postupanje naručioca prilikom izrade konkursne dokumentacije, ukazujući da se "daje prednost određenim proizvođačima tehničke opreme i da se direktno isključuje konkurencija".

Štrabag je ukazao i da se od ponuđača tražilo da ima inženjere sa ekspertskim "Cisco" sertifikatom, a kako su tada naveli "ovako postavljen kriterijum ima za cilj da se dodatno ograniči konkurencija i da prednost ponuđačima koji nude 'Cisco' opremu“. 

U martu je procedura javne nabavke nastavljena, a rok za prijavu zainteresovanih izvođača produžen je do početka aprila. Sada je postupak opet stopiran do odluke Republičke komisije o zahtevu za zaštitu ponuđača u postupku javnih nabavki.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

IT

Scena