Web Analytics
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo rešenje o izručenju beloruskog novinara i aktiviste - BetaRS

Apelacioni sud u Beogradu ukinuo rešenje o izručenju beloruskog novinara i aktiviste

Društvo | 11.09.2024 | access_time 16:45
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo rešenje o izručenju beloruskog novinara i aktiviste
Foto: Beta/Nenad Petrović
 Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je rešenje Višeg suda o  izručivanju beloruskog novinara i aktiviste Andreja Gnjota Belorusiji i predmet vratio sudu da ponovo odlučuje.

Apelacioni sud je na svom sajtu objavio da je doneo rešenje kojim je, usvajanjem žalbi, "ukinuo prvostepeno rešenje i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje".

Po nalazu suda, kako je navedeno, "izjavljenim žalbama se osnovano pobija zakonitost i pravilnost odluke prvostepenog suda".

To je obražloženo time "jer je... u konkretnom slučaju odluka prvostepenog suda doneta na osnovu nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja iz kojeg je proistekla i bitna povreda odredaba krivičnog postupka".

Ona se "sastoji u tome da u obrazloženju prvostepenog rešenja nisu navedeni razlozi o činjenicama koje su predmet dokazivanja, a oni koji su izneti su u potpunosti nejasni, a istovremeno i međusobno protivrečni",navodi se.

To je, kako je ukazano, "onemogućilo ispitivanje zakonitosti i pravilnosti prvostepenog rešenja".

Navedeno je i "da prvostepeni sud u obrazloženju rešenja iznosi ocenu o postojanju osnovane sumnje da je okrivljeni izvršio krivično delo koje mu se stavlja na teret i za isto daje, po stavu Apelacionog suda, neprihvatljive razloge".

"Prvostepeni sud daje potpuno nejasno obrazloženje da osnovana sumnja proizlazi iz spisa predmeta, kao i iz akata državnih organa, javnog tužilaštva i Višeg istražitelja, koji ne mogu predstavljati dokaz o postojanju osnovane sumnje u smislu Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći", dodaje se.

Navedeno je i da je "imajući u vidu da je prvostepeni sud konstatovao da je krivično delo koje se okrivljenom stavlja na teret slično krivičnom delu poreska utaja iz Krivičnog zakona Srbije, bilo potrebno da od države molilje pribavi i odredbe zakona za koje se okrivljeni tereti da ih je prekršio i čijim kršenjem je nastala šteta u posebno velikim iznosima".

"To je bitno zbog visine štete i pravne kvalifikacije, a shodno tome i za zastarelost krivičnog gonjenja", piše u rešenju Apelacionog suda.

Teme